RSS Feed
  1. Where to Buy Protein Powder

    November 16, 2012 by dan

    Protein powder such as whey and casein are some of the most widely used supplements available and with good reason. Research has shown that whey protein can help your body recover from a workout and spur new muscle growth. Casein provides a sustained source of protein that is great when you won’t be eating anything, such as overnight. But where should you buy your protein powders? What if you want to buy protein powder in bulk? Here are my favorite sources.

    Bodybulding.com

    Bodybuilding.com is the biggest and one of the oldest online supplement stores. Their prices are good but their biggest strength is selection and customer support. They sell all the most popular products such as Optimum, BSN, and Dymatize in containers as small as 1lb all the way up to 22lbs. Click here to view bodybuilding.com’s protein selection.

    Save 30% Off Retail – ALLMAX ISOFLEX Whey Protein Isolate. ONLY at Bodybuilding.com.

    True Nutrition

    Formally known as True Protein, True Nutrition sells protein powder in bulk. You can buy as little as 1lb but prices decrease as you buy more. They also sell a selection of other supplements, both bulk and capsules. I’ve ordered 30+ lbs of protein powder from them over the years and have always been happy. Some of their flavors aren’t that great so make sure you read the flavor reviews on their forums before ordering.

    Walmart

    People are often surprised to find out that Walmart is actually a decent place to buy supplements. Many of their brands are manufactured by the same companies that make more well known products such as NBTY (Met-Rx, GNC, many others) and MuscleTech (Six Star Nutrition). While bodybuilding.com and True Nutrition have better prices, their 2lb jugs of protein powder aren’t a bad deal and are easy to get when you realize you’ve run out.

    What’s your favorite place to buy protein? Leave a comment below. Note: spam will be deleted.


  2. Mix Your Own Post Workout Shake For $0.50

    April 18, 2011 by dan

    A chocolate-flavored multi-protein nutritional...

    Image via Wikipedia

    If you’ve ever bought a shake at the gym you know they can cost $4 to $8 or more. They often have far too many calories, are light on protein, and charge extra for basics like creatine. What if you could make a better shake yourself for a tenth of the cost? In this article we’ll show you how to make your own post workout (PWO) shake for around $0.50 per serving using bulk supplements. We’ll also show you how to get creative and make a great tasting shake using fruit and additional ingredients. (more…)


  3. Supplement Research Resources

    March 22, 2011 by dan

    Dietary supplements, such as the vitamin B sup...

    Image via Wikipedia

    One of the hard parts about using supplements is finding good scientific information. There is a lot of fraud and snake oil in this industry. Someone claiming on an anonymous website that “supplement ABC is the best thing since sliced bread” is not evidence. Evidence comes from scientific research published in respectable journals.

    (more…)


  4. Vibram FiveFinger Shoes – The Good, the Bad, and the Smelly

    March 18, 2011 by dan

    Man wearing a pair of black Vibram FiveFingers...

    Image via Wikipedia

    I’ve been wearing my Vibram FiveFingers KSO toe shoes now for three months and absolutely love them. That said, I have plenty to say both positive and negative. I’m not going to rehash what they are and their general advantages, these things have been covered many times since they came out years ago. Instead, I’m going to focus on a things I haven’t seen covered much or need reenforcement.

    (more…)


  5. Add Caffeine to Everything

    February 18, 2011 by dan

    Anhydrous USP grade Caffeine Photographer: Wil...

    Image via Wikipedia

    Caffeine has been added to almost everything, including jerky, soap, and brownies. These products cost significantly more than their regular, non-caffeinated counterparts. What if you could buy a regular $0.99 box of brownie mix and add as little or as much caffeine as you wanted for pennies? With this simple guide we’ll show you exactly how to do it and how much cheaper it is to do it yourself.
    (more…)


  6. A Starter Guide To Bulk Supplements

    February 17, 2011 by dan

    If you buy prepared supplements you know that they can be expensive. Your best option is to buy bulk supplements and mix them yourself. Unless you want to spend hours reading through supplement forums and websites you may not know how to get started. That’s where this guide comes in. We’ll show you the tools and basic info you need to get started and save money.

    (more…)